Więcej pracy dla pediatrów i oddziałów ginekologicznych? Elżbieta Rafalska: program “Rodzina 500+” mógł wpłynąć na decyzje o urodzeniu dziecka

Najbardziej krytykowany program partii rządzącej, finansowany ze środków publicznych,  szczególnie przez nie będących jego beneficjentami, którzy mówią, że sprawiedliwiej społecznie byłoby obniżyć  podatki albo zastosować inne ulgi dla rodzin potrzebujących, a także krytykowany za złą alokację środków z tego programu – Rodzina 500+ okazuje się  mieć znaczący udział w tym, że w 2016 r. więcej kobiet zdecydowało się urodzić dziecko – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Odniosła się do danych NFZ ws. liczby kobiet, które zaszły w ciążę w br.

Wynika z nich, że w okresie między kwietniem, a październikiem, czyli od momentu obowiązywania 500+, nastąpił wzrost liczby kobiet w ciąży o 9,5 tys. – w porównaniu do poprzedniego roku.

W sumie od początku roku do października odnotowano wzrost o 14,5 tys.

– To najlepsza informacja, jaką mogłam w końcówce roku usłyszeć. Cały czas komentowaliśmy dane dotyczące demografii z dużą ostrożnością, bo te procesy wymagają długofalowych obserwacji i analiz – powiedziała minister Rafalska.

Zwróciła uwagę, że do resortu docierają informacje ws. większej liczby kobiet w ciąży. – Chcielibyśmy, żeby to była utrzymująca się tendencja – dodała.

W jej ocenie, wiele czynników złożyło się na to, że większa liczba rodzin, w porównaniu z ubiegłym rokiem, zdecydowała się na dziecko.

portal medyczny

Poczucie bezpieczeństwa rodzin

– Myślę, że 500+ może mieć w tym swój znaczący udział – uważa szefowa resortu. – Dobra sytuacja na rynku pracy też ma znaczenie. Również program mieszkanie plus. I pokazanie, że rząd zamierza realizować długofalową politykę rodzinną i gwarantuje bezpieczeństwo wypłacalności programu 500+ – dodała. Zwróciła uwagę, że wszystkie te działania zwiększają poczucie bezpieczeństwa rodzin.

Jak podkreśliła minister rodziny i pracy, pozytywne dane NFZ są tylko zasługą rodzin, które zdecydowały się na dziecko. – Całą odpowiedzialność i trud wychowania jest na ich barkach, my tylko staramy się im trochę pomóc – powiedziała.

Rafalska zaznaczyła, że należy jeszcze poczekać na ocenę efektów wprowadzenia programu 500+. – Wiemy, że rok funkcjonowania programu to jest ten czas wystarczający, żeby tą dynamikę wzrostu urodzeń, jeżeli ona będzie, oceniać – powiedziała.

W grudniu MRPiPS poinformowało, że 3,79 mln dzieci, czyli 55 proc. wszystkich dzieci do 18 lat w Polsce objętych jest wsparciem z programu “Rodzina 500+”. Do rodzin trafiło ponad 15,1 mld zł. Ponad 41 proc. świadczeń wypłacanych jest na pierwsze dziecko. Są to dane na koniec listopada br.

Zasady programu

Program “Rodzina 500+” ruszył 1 kwietnia. Wnioski można składać w gminie, wysłać pocztą lub przez internet korzystając z bankowości elektronicznej, systemu Emp@tia, platformy ePUAP oraz PUE ZUS.

sdggaddsag

Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymują niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18 lat. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł netto w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego) wsparcie można otrzymać także na pierwsze lub jedyne dziecko.

Po pierwszym pół roku obowiązywania programu szefowa MRPiPS mówiła, że program ma pozytywny wpływ na polską gospodarkę, skutecznie poprawia wskaźniki ubóstwa, natomiast na efekt w postaci poprawy dzietności, trzeba poczekać, co najmniej rok od wejścia w życie programu, a więc do I-II kwartału 2017 r.

Z badań CBOS wynika, że Polacy wydają pieniądze ze świadczenia najczęściej na odzież (31 proc.), obuwie (29 proc.), wyjazdy wakacyjne i książki lub pomoce edukacyjne (po 22 proc.) oraz dodatkowe zajęcia dla dzieci (20 proc.). W dalszej kolejności świadczenie przeznaczane jest na zakup żywości, wycieczki i wyjazdy szkolne lub przedszkolne oraz rodzinne wyjścia na basen do kina, zoo itp. (po 17 proc.).

Program jest na bieżąco monitorowany; ustawa zobowiązuje rząd do przedstawienie jego oceny nie później niż rok od jego wprowadzenia – czyli do końca marca 2017 r.rai

Ocena

Jaka jest twoja opinia ?

Więcej pracy dla pediatrów i oddziałów ginekologicznych? Elżbieta Rafalska: program “Rodzina 500+” mógł wpłynąć na decyzje o urodzeniu dziecka

czas czytania: 3 min
0
Do góry
Przeczytaj również artykuł:
Zamknij