Spór o in vitro. Wojewoda unieważnił gdański program dofinansowujący zabiegi

Wojewoda pomorski wydał rozstrzygnięcie nadzorcze stwierdzające nieważność uchwały Rady Miasta Gdańska o dofinansowaniu zabiegów in vitro z kasy samorządu. Program miał ruszyć od lipca 2017. Przedstawiciele samorządu zapowiadają zaskarżenie tej decyzji.

O wydaniu rozstrzygnięcia nadzorczego stwierdzającego nieważność podjętej w lutym br. uchwały Rady Miasta Gdańska ws. dofinansowania zabiegów in vitro poinformowało w piątek

W komunikacie biura prasowego wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha podkreślono, że – zgodnie z obowiązującym prawem jednostki samorządu terytorialnego “mogą opracowywać, wdrażać, realizować i finansować programy polityki zdrowotnej”. Zaznaczono jednak, że – zgodnie z artykułem 48 ust.1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – “projekt programu polityki zdrowotnej sporządza się na podstawie map potrzeb zdrowotnych” i projekt taki powinien zostać przekazany Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w celu jego zaopiniowania. Według komunikatu Rada Miasta Gdańska nie dopełniła tego obowiązku.

Aleksandra Dulkiewicz, wiceprezydent Gdańska i szefowa miejskiego zespołu, który przygotował gdański program dotyczący wspierania leczenia niepłodności, poinformowała, że po tym, jak samorząd przyjął program dofinansowujący zabiegi in vitro, wysłał go do oceny Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. “Cierpliwie czekamy na jej ocenę” – powiedziała Dulkiewicz zaznaczając, że – zgodnie z miejską uchwałą – program ma dopiero ruszyć. Dulkiewicz dodała też, że ocena Agencji nie jest wiążąca.

Uchwałę, w której wprowadzono możliwość dofinansowania przez samorząd ponoszonych przez mieszkańców Gdańska kosztów zabiegów in vitro, Rada Miasta Gdańska przyjęła 23 lutego br. Samorząd chce dopłacać do 5 tys. zł do każdej próby (nie więcej niż 80 proc. kosztów) procedury in vitro. Maksymalna liczba zabiegów, do których będzie przysługiwać dofinansowanie to trzy zabiegi. W latach 2017-2020 miasto planuje wydać na ten cel 4 miliony złotych.

W przyjętym przez radnych dokumencie, wskazano, że Gdańsk boryka się z problemem demografii – współczynnik dzietności oznaczający liczbę dzieci, przypadających na jedną kobietę w wieku rozrodczym jest niski i wynosi jedynie 1,337.

Również w Bydgoszczy są środki na in vitro. Bydgoszcz dofinansuje zabiegi sztucznego zapłodnienia

Uchwałę w sprawie programu “Leczenia niepłodności metodą zapłonienia pozaustrojowego – in vitro w latach 2017-20” przyjęli radni Bydgoszczy. Miasto przeznaczy na dofinansowanie zabiegów tego rodzaju łącznie 250 tys. zł.

Zakwalifikowana do programu para ma prawo skorzystać z dofinansowania jednego zabiegu w wysokości do 80 proc., w maksymalnej kwocie 5 tys. zł, pod warunkiem przeprowadzenia przynajmniej jednej całej procedury przewidzianej w programie. Koszt ewentualnych prób przeprowadzenia zapłodnienia pozaustrojowego ponoszony jest przez pacjenta. Ministerstwo Zdrowia określiło koszt pojedynczego cyklu zapłodnienia in vitro na 7510 zł, a w komercyjnych klinikach jest to od 8 do 10 tys. zł.

Program będzie realizowany od 1 lipca 2017 r. do 30 czerwca 2020 r. W tym roku miasto wyda na ten cel 50 tys. zł, w latach 2018-2019 – 100 tys. zł, a w 2020 r. – 50 tys. zł.

Według szacunków niepłodność dotyka 10-12 proc. polskich par, a około 2 proc. z nich wymaga leczenia metodą in vitro. W przypadku Bydgoszczy chodzi o ok. 240 par rocznie.

Za przyjęciem projektu uchwały byli radni koalicji PO-PSL, a sprzeciwili się mu radni PiS. Uchwała została przyjęta stosunkiem głosów 15:12.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

Ocena

Jaka jest twoja opinia ?

← Poprzedni krok

Proszę podać poprawne imię, email oraz pytanie.

Powered by LivelyChat

Spór o in vitro. Wojewoda unieważnił gdański program dofinansowujący zabiegi

czas czytania: 2 min
0
Do góry

Przeczytaj również artykuł:
Zamknij