Radziwiłł powołuje ex-pracownika koncernu farmaceutycznego na wiceministra i chwali nowy portal o zdrowiu

Dla Ministra Konstantego Radziwiłła  czwartek był bardzo pracowitym dniem,  zdołał on :

 

a) powołać nowego wiceministra,

38311f6-1Zbigniew Król został powołany w dniu 16 lutego br. na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia. Nowy wiceminister posiada stopień naukowy doktora nauk medycznych, jest specjalistą w dziedzinie zdrowia publicznego, pediatrii i medycyny rodzinnej.  Posiada szerokie doświadczenie zdobyte zarówno w zarządzaniu placówkami ochrony zdrowia jak i w sektorze prywatnym. Był dyrektorem Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego SPZOZ w Krakowie. Współpracował z samorządami w zakresie oceny jednostek, analizy priorytetów zdrowotnych oraz w budowaniu strategii. Autor i współautor wielu publikacji z dziedziny ochrony zdrowia.

Ścieżka kariery zawodowej nowego wiceministra:

  • Szpital Miejski “Żeromski” w Krakowie wrzesień 2013 – październik 2016 (3 lata 2 mies.)
  • Drawskie Centrum Specjalistyczne kwiecień 2012 – sierpień 2013 (1 rok 5 mies.)
  • Pfizer Polska Czerwiec 2009 – maj 2011 (2 lata)
  • Uniwersytet Jagielloński, Instytut Zdrowia Publicznego październik 2000 – Czerwiec 2010 (9 lat 9 mies.)
  • Wiceprezes Agencja Oceny Technologii Medycznych styczeń 2007 – maj 2009 (2 lata 5 mies.)

Wykształcenie

  • Akademia Medyczna we Wrocławiu, 1982 – 1989
  • Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego w Głogowie, 1977 – 1981

b) zaproponował rozwiązanie, by wszystkie hormonalne leki antykoncepcyjne – także pigułki ellaOne – były dostępne jedynie na receptę i że to przywrócenie normalności w zakresie dostępu do tych środków,

c) przypomniał i zapewnił tych nieprzekonanych, że  ustawa o sieci szpitali ma na celu dobro pacjentów i że w przyszłym tygodniu przygotowanym przez resort projektem ma zająć się rząd,

W ocenie ministra Radziwiłła, przygotowane propozycje powinny spowodować skrócenie kolejek przede wszystkim w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, bo obok każdej izby przyjęć lub SOR- u będzie działać nocna pomoc lekarska dla lżej chorych. Natomiast pacjenci po wyjściu ze szpitala mają mieć zapewnioną opiekę w przyszpitalnej poradni specjalistycznej oraz rehabilitację.

Minister Radziwiłł dodał, że w sieci szpitali znajdą się palcówki, które są niezbędne dla bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli. W ocenie Radziwiłła, “ci, którzy rzetelnie pracują w systemie służby zdrowia, bez względu na to, czy są prywatni czy publiczni, nie muszą się niczego obawiać”.

Odnosząc się do krytycznych opinii zgłaszanych przez opozycję i posłów Prawa i Sprawiedliwości do projektu o sieci szpitali Minister Radziwiłł podkreślił, że jest to dowód na to, że PiS jest otwarte na dyskusję. Projekt ustawy skrytykowała Naczelna Rada Lekarska, przedsiębiorcy oraz dyrektorzy szpitali. Wątpliwości mają też wicepremierzy Mateusz Morawiecki i Jarosław Gowin, którzy obawiają się, że skutkiem wprowadzonych zmian będzie zamykanie szpitali prywatnych.

Zgodnie z projektem, szpitale, które spełnią odpowiednie kryteria i znajdą się w sieci, będą miały zapewnione finansowanie ryczałtowe. Przeznaczono na ten cel 91 procent z 30 miliardów złotych. Pozostałe placówki, nadal będą brać udział w konkursach i kontraktowaniu świadczeń przez NFZ. Na ten cel jest 9 procent środków.

d) odniósł się do systemu opieki psychiatrycznej, że nie przystaje do współczesności,

Polski system opieki psychiatrycznej zdecydowanie nie przystaje do czasów, w których żyjemy – ocenił, chce go zmienić, odchodząc od izolacji osób z zaburzeniami, na rzecz opieki środowiskowej – wskazał.

Minister był pytany o plany resortu w obszarze zdrowia psychicznego w związku z danymi zawartymi w najnowszym raporcie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny “Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania”.

Z danych NIZP-PZH wynika, że ogólne objawy depresji wykazuje 5,3 proc. Polaków powyżej 15. roku życia, czyli ponad 1,5 mln osób; ponad pół miliona cierpi z powodu najbardziej nasilonych objawów tej choroby. Raport pokazuje również, że w Polsce w ciągu roku większa liczba mężczyzn popełnia samobójstwo niż ginie w wypadkach komunikacyjnych. Polacy znacznie częściej popełniają samobójstwo niż mężczyźni w innych krajach UE. W 2014 r. w Polsce na skutek samobójstwa straciło życie prawie 6 tys. osób, z których zdecydowana większość (ponad 5 tys.) to mężczyźni.

“Polski system opieki psychiatrycznej jest zdecydowanie nieprzystający do czasów, w których żyjemy. To jest coś, co się nawarstwiało od bardzo wielu lat. Duża liczba pacjentów z chorobami psychicznymi, którzy przebywają latami w ogromnych szpitalach, to zjawisko, które należy powoli zmieniać” – powiedział dziennikarzom minister.

Wskazał, że MZ chce to osiągnąć, organizując opiekę psychiatryczną przede wszystkim w oparciu o tzw. Centra Zdrowia Psychicznego. Docelowo, jak powiedział minister, powinny one powstawać praktycznie w każdym powiecie i opierać się przede wszystkim na opiece ambulatoryjnej o charakterze psychiatrycznym i psychologicznym, a także pomocy w wymiarze społecznym. Hospitalizacja, jak dodał, byłaby stosowana w zupełnie wyjątkowych sytuacjach.

“Oczywiście nie da się zrobić tego z dnia na dzień, bo to jest kwestia zaopiekowania się dużą liczbą pacjentów, którzy wymagają opieki, a dzisiaj są w szpitalach. Podobne procesy udały się w krajach Europy Zachodniej i chcemy wejść na tę ścieżkę” – powiedział minister.

W opublikowanym w styczniu raporcie NIK oceniła, że Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego w latach 2011-2015 zakończył się fiaskiem. Według Izby nie udało się poprawić jakości życia osób z zaburzeniami psychicznymi, a ze swoich zadań nie wywiązały się ani administracja rządowa, ani samorządy. Resort zdrowia wskazywał, że u źródeł takiego stanu rzeczy leży zbyt krótki czas na realizację zaplanowanych zadań i brak jednorodnej opinii środowiska opieki psychiatrycznej, np. w kwestii zmian organizacyjnych.

Ministerstwo zdrowia przygotowało kolejną edycję programu na lata 2017-2022. Jego celem będzie zapewnienie osobom z zaburzeniami psychicznymi powszechnie dostępnej opieki zdrowotnej oraz innych form opieki i pomocy niezbędnych do życia w środowisku rodzinnym i społecznym. Podejmowane mają być również działania przeciw dyskryminacji osób z zaburzeniami psychicznymi, a także kształtujące wobec nich właściwe postawy społeczne (zrozumienie, tolerancję, życzliwość).

MZ wskazuje, że szczególnie istotnym zadaniem programu będzie upowszechnienie środowiskowego modelu psychiatrycznej opieki zdrowotnej, m.in. poprzez tworzenie warunków do rozwoju Centrów Zdrowia Psychicznego.

e) postarał się, aby Polacy w ramach leczenia transgranicznego nie jeździli do Czech na zabiegi usuwania zaćmy, za co NFZ musiał płacić czeskim partnerom,

Zwiększenie tegorocznego budżetu NFZ o ponad 57 mln zł pozwoli przeprowadzić o 24 tys. więcej operacji usunięcia zaćmy. Dzięki temu zmniejszyć się mają kolejki oczekujących na operację.

f) zapewnił, że rząd robi bardzo dużo, jeśli chodzi o walkę z zanieczyszczeniem powietrza,

Powiedział, że kwestia zanieczyszczeń powietrza wykracza “poza możliwości działania ministra zdrowia”, podkreślił jednocześnie, że rząd robi bardzo dużo, aby walczyć z tym problemem.

Wskazał, że rząd chce, by do użycia powoli wprowadzane były wyłącznie kotły wysokiej jakości. “One są certyfikowane w skali od 1 do 5 i prawdopodobnie już niedługo nie będzie można w Polsce sprzedawać kotłów o jakości niższej niż 5, czyli tej najwyższej” – powiedział Radziwiłł. Przyznał jednak, że wymiana takich kotłów potrwa wiele lat.

Dodał, że rząd planuje także wprowadzić ograniczenia w handlu paliwem o złej jakości, np. węglem zanieczyszczonym mułem.

Minister przyznał, że takie działania będą wymagały nakładów finansowych – nie tylko na wymianę kotłów, ale też na palenie paliwem lepszej jakości. Wskazał, że obecnie osoby niezamożne używają różnych paliw zastępczych, np. szmat nasączanych olejem. “Nie wystarczy im zapewnić dobrego kotła, ale również potrzebne jest ciągłe wsparcie, żeby te osoby używały (lepszego) paliwa, które po prostu będzie droższe” – powiedział.

“To są zamiary, które w tej chwili przybierają konkretne formuły odpowiednich rozporządzeń zarówno w Ministerstwie Energii, jak i Ministerstwie Infrastruktury, ale oczywiście minister zdrowia jest w tym zakresie konsultantem” – powiedział Radziwiłł.

 

g) okazał się niezłym specjalistą od promocji, marketingu i sprzedaży i powiedział, komentując uruchomienie nowego Serwisu Zdrowie, że w  sieci jest dużo nieprawdziwych informacji na temat tego, co jest zdrowe, a co nie; i że potrzebny był portal, na którym można znaleźć informacje oparte na dowodach naukowych,

Uruchomiony przez Polską Agencję Prasową portal www.zdrowie.pap.pl, ma popularyzować wiedzę na temat czynników sprzyjających zdrowiu oraz powodujących ryzyko rozwoju chorób. Minister podkreślił w rozmowie z PAP, że publikowane na nim treści są oparte na dowodach naukowych i pisane są zrozumiałym językiem.

Radziwiłł zwrócił uwagę, że zdrowie publiczne to nie tylko kwestia organizacji służby zdrowia i np. realizacji programów profilaktycznych, ale przede wszystkim zachowania konkretnych osób i decyzje przez nie podejmowane. Dlatego też szczególnie istotna jest szeroka edukacja społeczna z wykorzystaniem nowoczesnych sposobów przekazu.

“Jest dużo portali i stron, które informują na temat tego, co jest zdrowe, a co niezdrowe. Ale jest też bardzo dużo fałszywych, nieprawdziwych, wprowadzających w błąd informacji, które w efekcie powodują taki zamęt, że ludzie nie mogą się w pewny sposób dowiedzieć, co jest rzeczywistością, co tylko iluzją. (…) Mamy też do czynienia z promocją różnego rodzaju głupstw, mitów, czy wręcz szkodliwych zachowań, które bardzo negatywnie wpływają na stan zdrowia” – ocenił minister.

Wskazał, że chodzi m.in. o promocję “różnych wyimaginowanych rodzajów diety”, przekonywanie, że niektóre używki nie szkodzą, a także działania tzw. ruchów antyszczepionkowych (?)

Radziwiłł zwrócił uwagę, że obecnie w wielu krajach działają portale przygotowywane przez instytucje odpowiedzialne za zdrowie, na których można odnaleźć sprawdzone, certyfikowane informacje oparte na dowodach naukowych.

“W Polsce również wyraźnie istnieje potrzeba czegoś takiego. Dlatego we współpracy z solidną firmą, jaką jest Polska Agencja Prasowa, Ministerstwo Zdrowia postanowiło realizować to w taki sposób, żeby każdy mógł się dowiedzieć, (…) jak żyć zdrowo, co jest zdrowe, czego unikać, kiedy podjąć decyzję o badaniach profilaktycznych, jakie aktywności podejmować w niektórych chorobach przewlekłych” – powiedział minister.

Na portalu www.zdrowie.pap.pl znajdują się materiały przygotowane przez doświadczonych dziennikarzy i edytorów PAP, we współpracy z uznanymi ekspertami – naukowcami, lekarzami, terapeutami oraz profesjonalistami w zakresie profilaktyki medycznej.

“To, co widzimy dzisiaj na portalu, jest już bardzo interesujące; można spędzić długi czas na pochłanianiu wiedzy, która tam jest” – ocenił.

Zapewnił, że treści publikowane na portalu będą dostosowywane m.in. do tematów, które w danym momencie angażują opinię publiczną, jak obecnie np. kwestia zanieczyszczenia powietrza i zdrowie prokreacyjne.

Minister zwracał uwagę, że na portalu można znaleźć np. artykuły zachęcające do rzucenia palenia, aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania i badań profilaktycznych. “To jest elementarz, który może się przełożyć na nieprawdopodobny skutek zdrowotny. Jest to niesłychanie ważne, żeby ludzie mieli takie pewne źródło (wiedzy)” – powiedział.

Radziwiłł zapewnił, że Serwis Zdrowie jest dedykowany dla wszystkich – zarówno dla tych, którzy myślą o zdrowiu swoim i swoich najbliższych, a także np. dla nauczycieli oraz członków personelu medycznego.

Serwis Zdrowie jest w całości finansowany ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 i nie zawiera żadnych reklam.

wteqetePolska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna (PAP) – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.

W związku z zawartym w ustawie obowiązkiem upowszechniania przez Polską Agencję Prasową stanowisk Sejmu, Senatu Prezydenta, Rady Ministrów oraz innych naczelnych organów państwa, Agencja otrzymuje co roku dotację podmiotową na dofinansowanie działalności bieżącej.

(mw/rmf/wiki/pap/iar/mz/linkedin)

Ocena

Jaka jest twoja opinia ?

Radziwiłł powołuje ex-pracownika koncernu farmaceutycznego na wiceministra i chwali nowy portal o zdrowiu

czas czytania: 8 min
0
Do góry
Przeczytaj również artykuł:
Zamknij