Przyjmowanie korzyści majątkowych, molestowanie pacjentek – lekarze aresztowani

Dokładnie 31 zarzutów doprowadzenia 25 pacjentek, w tym małoletniej poniżej lat 15, do poddania się innym czynnościom seksualnym podczas badań onkologicznych, postawiła dzisiaj prokuratura 65-letniemu znanemu chirurgowi z Gdańska – poinformowała Tatiana Paszkiewicz, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Mężczyzna został zatrzymany we wtorek rano w swoim mieszkaniu, na miejscu policjanci znaleźli broń i 500 sztuk amunicji, a także kamerę. 65-latka doprowadzono do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.
Jak poinformowała Paszkiewicz, do przestępstw dochodziło w okresie od 2005 r. do 2015 r., ale większość tych objętych zarzutami dotyczy lat 2013-2015.
– Podejrzany nie przyznał się do zarzutów, złożył obszerne wyjaśnienia. Prokuratura skierowała do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy – powiedziała rzeczniczka prokuratury.
Jak wyjaśniła, zatrzymany mężczyzna ma pozwolenie na broń, ale nie dotyczy ono tej sztuki, którą u niego znaleziono.
W sprawie trwają przesłuchania. Na policję zgłaszają się kolejne poszkodowane osoby.
Policjanci z Gdańska od wielu miesięcy pracowali nad tą sprawą. Przystąpili do śledztwa tuż po pierwszym zgłoszeniu od pokrzywdzonej przez lekarza pacjentki. Policjanci przesłuchali już ponad dwa tysiące pacjentek chirurga. Zatrzymanemu lekarzowi, grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

 W innym przypadku Policjanci z gdańskiej komendy wojewódzkiej zatrzymali dzisiaj lekarza podejrzanego o przyjmowanie korzyści majątkowych w zamian za wystawianie zwolnień lekarskich i recept oraz trzy inne osoby, które mu w tym pomagały. Wszyscy zatrzymani zostali doprowadzeni do prokuratury, gdzie usłyszeli łącznie 19 zarzutów o charakterze korupcyjnym. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku z Wydziału dw. z korupcją zdobyli informację, że  jeden z lekarzy w Gdańsku wystawia zwolnienia lekarskie w zamian za przyjmowanie korzyści majątkowych. Pracując nad tą sprawą policjanci ustalili dane blisko 20 osób, którym lekarz wystawił zwolnienia lekarskie nie mając kontaktu z pacjentem i wziął za to pieniądze. Z zebranego przez mundurowych materiału wynika, że w przestępczy proceder  zaangażowane były także inne osoby, które pomagały lekarzowi, m.in. pośrednicząc w poświadczaniu nieprawdy w dokumentacji medycznej i przyjmowaniu korzyści majątkowych.

W związku ze sprawą policjanci zatrzymali 57-letniego lekarza oraz trzy inne osoby, które brały udział w przestępstwie. Wszyscy zatrzymani zostali przewiezieni do prokuratury, gdzie przedstawiono im  łącznie 19 zarzutów popełnienia przestępstw o charakterze korupcyjnym. Zatrzymana kobieta znajduje się pod dozorem policyjnym, mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani przez sąd na trzy miesiące.

Sprawa  ma charakter rozwojowy, wiele wskazuje na to, że lekarz mógł nielegalnie wystawić nawet kilkaset zwolnień lekarskich dla kilkudziesięciu osób, które każdorazowo płaciły za to od 50 do 300 zł. Mundurowi dalej pracują nad sprawą i analizują materiał dowodowy, w tym zabezpieczoną podczas przeszukań bogatą dokumentację lekarską.

Zatrzymanym grozi do 8 lat pozbawienia wolności.(KWP w Gdańsku / tvp)

Ocena

Jaka jest twoja opinia ?

← Poprzedni krok

Proszę podać poprawne imię, email oraz pytanie.

Powered by LivelyChat

Przyjmowanie korzyści majątkowych, molestowanie pacjentek – lekarze aresztowani

czas czytania: 2 min
0
Do góry

Przeczytaj również artykuł:
Zamknij