Prawie wszystko o Depresji (część druga)

Objawy depresji

Nie każdy, kto jest w depresji doświadcza wszystkich jej objawów. Niektórzy ludzie doznają kilka oznak depresji a inni odczuwają ich znacznie więcej.

 1.  Uporczywie przygnębienie, lęk, złość, rozdrażnienie
 2. Poczucie beznadziejności czy pesymizmu
 3. Poczucie bezwartościowości, bezradności lub nadmierne poczucie winy
 4. Utrata zainteresowania lub przyjemności z hobby i działań, z których kiedyś czerpało się zadowolenie, w tym z seksu
 5. Izolacja społeczna. Chory unika kontaktów z rodziną lub przyjaciółmi
 6.  Bezsenność, budzenie się wcześnie rano, albo ciągłe spanie
 7. Zmniejszenie apetytu i / lub utrata masy ciała lub przejadanie się i / lub przyrost masy ciała
 8.  Zmęczenie, obniżenie energii, apatia
 9. Myśli o śmierci, próby samobójcze
 10. Niepokój, drażliwość
 11. Trudności z koncentracją, pamięcią, podejmowaniem decyzji
 12. Uporczywe objawy fizyczne, które nie reagują na leczenie, takie jak bóle głowy, zaburzenia trawienne, i / lub przewlekłym bólem.

 

Objawy depresji maniakalnej

 1. Niestosowne podniecenie
 2. Silna drażliwość lub gniew
 3. Duża bezsenność lub zmniejszona potrzeba snu
 4. Zwiększona prędkość mówienia
 5. “Wyłączanie myśli lub mowy”
 6. Wzmożony wzrost chęć i / lub aktywność seksualna
 7. Znaczny wzrost energii
 8. Nieodpowiednie zachowania społeczne.

 

Objawy depresji u mężczyzn

W porównaniu do kobiet, mężczyźni z depresją są bardziej narażeni na wyższą drażliwość i gniew, czasem do tego stopnia, że zadają ból innym. Panowie z depresją są bardziej narażeni na problemy ze snem, wykazują brak zainteresowania pracą, hobby czy też swoimi pasjami. Mogą angażować się w zbyt ryzykowne zachowania. Mężczyźni zmagający się z depresją popełniają samobójstwo cztery razy częściej niż kobiety cierpiące na depresję.

 

portal farmaceutyczny

Objawy depresji u kobiet

W porównaniu do mężczyzn, kobiety mają większą  tendencję do depresji, która może wystąpić w wieku młodszym i może trwać dłużej i mieć tendencję do częstych powtórzeń. U kobiet depresja może mieć charakter sezonowy i charakteryzuję się wtedy objawami depresji atypowej (na przykład: jedzenie zbyt wielu węglowodanów, zwiększenie masy ciała, uczucie ciężkości w rękach i nogach, pogorszenie nastroju w godzinach wieczornych, kłopoty z zaśnięciem). Ponadto, kobiety z depresją częściej mają skłonności do lęku, zaburzenia odżywiania i osobowości w porównaniu do mężczyzn.
Podczas okresu około menopauzalnego i menopauzy zwiększa się ryzyko depresji u kobiet. Również panie, które miały depresję w przeszłości są pięć razy bardziej narażone na jej rozwój w okresie menopauzalnym.

Objawy depresji u nastolatków

Są coraz bardziej drażliwi, wściekli, agresywni, mogą stracić zainteresowanie aktywnością, jaka ich dawniej cieszyła. Mogą również podejmować większe ryzyko, wykazują mniejszą troskę o swoje bezpieczeństwo, podejmują próby samobójcze.  Częstym objawem jest też smutek, bezradność, gniew, płacz, wycofanie się z życia przyjaciół, rodziny, zaburzenia w odżywianiu, spaniu, brak entuzjazmu i motywacji. Depresja często pozostaje nieleczona i doprowadza do problemów w domu, w szkole, nadużywania alkoholu, narkotyków.

Objawy depresji u dzieci

Depresja u małych dzieci zdarza się bardzo rzadko i jest najtrudniejszym przypadkiem do zdiagnozowania i leczenia, gdyż małe dzieci nie potrafią jasno mówić i wyrażać swoich uczuć. Jednak rodzice powinni być czujni i powinno wzbudzić ich zainteresowanie wycofanie dziecka, smutek, nadmierny niepokój czy też pobudzenie psychoruchowe. Dziecko może popaść w apatię i może nie wykazywać zainteresowania zabawą, może również mieć napady złego humoru i nadaktywność. Dzieci z depresją bardzo często i silnie reagują na rozłąkę z bliskimi.
U dzieci przedszkolnych depresję można zauważyć poprzez przygarbioną postawę ciała, niedbały ubiór, smutny wyraz twarzy, apatię, ciągłe niewyspanie, osamotnienie w działaniu, zabawie, złość, drażliwość. Jednym głównych objawów jest także niskie poczucie własnej wartości. Dziecko nieufnie i lękiem podchodzi do wszelkich zadań. Czasem depresja u dzieci objawia się poprzez: bóle brzucha, biegunki, zaparcia, trudności z zasypianiem, czy też moczeniem nocnym. Depresja nasila się w okresie dojrzewania i im dłużej zwleka się z leczeniem tym gorzej ją później wyleczyć.

cdn…

Prawie wszystko o Depresji (część druga)
5 (100%) 1 vote

Jaka jest twoja opinia ?

Do góry