Nie milkną echa podpisania noweli prawa farmaceutycznego tzw. Apteka dla Aptekarza. Głos zabrał rzecznik Prezydenta RP

Podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji prawa farmaceutycznego poprzedziły szerokie konsultacje – zapewnił rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Dodał, że nowe prawo ma “chronić rodzimych aptekarzy”.

Nowelizacja prawa farmaceutycznego, zwana “apteką dla aptekarza” została podpisana przez prezydenta w poniedziałek. Stanowi ona m.in., że prawo otwierania nowych aptek będą mieli tylko farmaceuci oraz wprowadza ograniczenia demograficzne i geograficzne dla nowo tworzonych aptek.

– Ta decyzja wiązała się z szerokimi konsultacjami z przedstawicielami, z ekspertami z Narodowej Rady Rozwoju, która działa przy prezydencie i ma ona charakter merytoryczny – podkreślił minister Łapiński, który był w środę gościem RDC.

Rzecznik prezydenta przypomniał, że ta ustawa będzie dotyczyła nowo tworzonych aptek, a nie tych, które już istnieją. – A jest ich naprawdę sporo. Nie ma takie problemu, że w Polsce jest mało aptek – dodał.

Minister Łapiński przyznał, że ustawa wprowadza pewne obostrzenia, ale – jak mówił – one wynikają “z głosów polskich aptekarzy”.

Ocenił, że nowe regulacje były wyczekiwane przez aptekarzy, którzy uskarżali się m.in. na dumpingowe praktyki wielkich sieci. – Z jednej strony jest tutaj ochrona także naszych rodzimych aptekarzy, ale nie jest też tak, że nagle aptek będzie mniej i będą likwidowane, a leki będą droższe. Te apteki, które istnieją będą istnieć. Nowe, będą tworzone według nowych regulacji – powiedział.

Zgodnie z nowelizacją prawa farmaceutycznego, prawo do uzyskania zezwolenia na prowadzenie apteki będzie miał farmaceuta, posiadający prawo wykonywania zawodu, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, a także spółka jawna lub spółka partnerska, której przedmiotem działalności jest wyłącznie prowadzenie aptek, i w której wspólnikami (partnerami) są wyłącznie farmaceuci posiadający prawo wykonywania zawodu.

W zeszłym tygodniu przedstawiciele Kancelarii Prezydenta spotkali się z reprezentantami m.in. pracodawców, przedsiębiorców, aptekarzy, techników farmaceutycznych i pacjentów, by wysłuchać argumentów za tym rozwiązaniem i przeciwko niemu.

__________________________________________

Przypomnijmy w wyniku w/w noweli z giełdy warszawskiej wycofuje się spółka Pelion – właściciel sieci aptecznych DOZ i Natura, tłumacząc ten fakt, że jako spółka publiczna na nowej ustawie farmaceutycznej, będzie traciła dziesiątki milionów złotych rocznie.Stąd chce zmienić status na spółkę niepubliczną. Wcześniej podobny ruch wykonała spółka Farmacol. Na warszawskiej giełdzie, pozostała spółka Neuca, właściciel witryny www.pfm.pl, Magazynu Aptekarskiego, hurtowni farmaceutycznych Cefarm, Prosper itd.(PAP, inf. własna)

 

 

Nie milkną echa podpisania noweli prawa farmaceutycznego tzw. Apteka dla Aptekarza. Głos zabrał rzecznik Prezydenta RP
5 (100%) 1 vote

Jaka jest twoja opinia ?

Nie milkną echa podpisania noweli prawa farmaceutycznego tzw. Apteka dla Aptekarza. Głos zabrał rzecznik Prezydenta RP

czas czytania: 2 min
0
Do góry
Przeczytaj również artykuł:
Zamknij