Ministerstwo Rolnictwa chce złagodzić skutki wprowadzenia przez Rząd Beaty Szydło żywności GMO do Polski

Rozpoczęły się konsultacje publiczne projektu ustawy o oznakowaniu produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Projekt został opracowany jako odpowiedź na dyskusję społeczną dotyczącą organizmów genetycznie zmodyfikowanych. Oznakowanie i informacja czy w danym produkcie występuje modyfikacja genetyczna i czy w procesie jego wytwarzania były wykorzystywane organizmy genetycznie zmodyfikowane, zapewni obywatelom możliwość dokonania świadomego wyboru przy zakupie produktów żywnościowych.

Przepisy umożliwiające znakowanie wolne od GMO będą również służyć realizowanym przez resort rolnictwa pracom mającym na celu zwiększenie wykorzystania krajowego białka roślinnego w produkcji pasz wolnych od GMO.

Zainteresowanych zachęcamy do przedstawienia swojego stanowiska. Projekt dostępny jest na stronie Rządowego Centrum Legislacji  http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12297951.

 

_____________________________________________________________________

Zgoda Rządu Beaty Szydło ( partia Prawo i Sprawiedliwość) na import żywności GMO, nastąpiła na nieformalnym szczycie przywódców 27 państw UE w Bratysławie we wrześniu 2016 roku, gdzie zapadła decyzja w sprawie umowy handlowej między UE a Kanadą (CETA). Uczestniczył w niej także wicepremier Mateusz Morawiecki. Polski rząd opowiedział się za przyjęciem traktatu CETA.

Naiwnością jest myśleć, że szefowie Unii Europejskiej tak mocno zabiegali o wolny handel z zaledwie 35 milionową Kanadą. Kraj ten ze względu na strefy wolnego handlu z USA i Meksykiem, otwiera rynek potężniejszy niż tylko 35 milionów konsumentów. To rynek na prawie 450 milionów konsumentów.

Działa to na tej samej zasadzie co z nałożonymi oficjalnymi embargami na Rosję przez UE i USA.Takim krajem buforem (jak Kanada) jest w tym przypadku Białoruś i inne państwa WNP i Azji.Pomimo nałożonego embarga nadal na rynku rosyjskim znajdziemy te same produkty co przed embargiem. Korzysta na tym kapitał spekulacyjny i pośrednicy.

Dużą zasługę we wprowadzeniu oficjalnie GMO do Polski (żywności i pasz modyfikowanych) mają Europosłowie szczególnie w toku prac w  2015 roku.

 

Ministerstwo Rolnictwa chce złagodzić skutki wprowadzenia przez Rząd Beaty Szydło żywności GMO do Polski
5 (100%) 2 votes

Jaka jest twoja opinia ?

Ministerstwo Rolnictwa chce złagodzić skutki wprowadzenia przez Rząd Beaty Szydło żywności GMO do Polski

czas czytania: 1 min
0
Do góry
Przeczytaj również artykuł:
Zamknij