Mimo zapowiedzi od stycznia 2018 nie zniknie Narodowy Fundusz Zdrowia

A więc ziściły się plotki z przed kilku miesięcy (o których pisaliśmy), którym MZ nie dawało potwierdzenia, aż do dzisiaj, że  partia rządząca PiS nie będzie chciała ryzykować w roku wyborczym (wybory do samorządu w listopadzie 2018) i referendalnym, wprowadzania dwóch dużych reform: w szkolnictwie i systemie zdrowia. Ich niepowodzenie mogłoby się odbić niekorzystnie dla PiS na wyniku wyborów.

Mimo zapowiedzi od stycznia nie zniknie Narodowy Fundusz Zdrowia. Resort MZ, pracuje nad zmianami i planuje aby przez rok trwał okres przejściowy.

– Przez rok Narodowy Fundusz Zdrowia będzie w stanie likwidacji, takie rozwiązanie jest brane pod uwagę – wyjaśnił w rozmowie z IAR minister Konstanty Radziwiłł. – Jednym z rozpatrywanych pomysłów jest postawienie NFZ w stan likwidacji, co nie oznacza jego dezintegracji od 1. stycznia. Prawdopodobnie przez rok fundusz funkcjonowałby – w likwidacji – jednocześnie przekazując swoje kompetencje administracji państwowej i kontynuując swoje zadania w stosunku do całego systemu służby zdrowia – dodał minister.

W opinii Konstantego Radziwiłła zmiany mają służyć przede wszystkim wprowadzeniu powszechnego dostępu Polaków do służby zdrowia. Jak dodał, likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia to rzecz wtórna.

– Istotą zmian jest upowszechnienie dostępu do publicznego systemu służby zdrowia, który dzisiaj nie jest gwarantowany wszystkim, co jest wprost niezgodne z konstytucją. Każdy obywatel powinien mieć równe prawo dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, a dzisiaj po prostu tak nie jest – mówi minister zdrowia.

Konstanty Radziwiłł zaznacza, że celem reformy jest odejście od systemu ubezpieczeniowego na rzecz finansowania opieki zdrowotnej z budżetu państwa.(IAR/mw)

Mimo zapowiedzi od stycznia 2018 nie zniknie Narodowy Fundusz Zdrowia
5 (100%) 3 votes

Jaka jest twoja opinia ?

Mimo zapowiedzi od stycznia 2018 nie zniknie Narodowy Fundusz Zdrowia

czas czytania: 1 min
0
Do góry
Przeczytaj również artykuł:
Zamknij