Leczenie zębów i jego wpływ na pozostałe kierunki medyczne – chronologicznie

Kamienie Milowe w Dziejach Stomatologii 7000 p. n. e. – 1699 n. e.

7000 p. n. e. Pakistan Ludność z epoki kamienia zamieszkująca prowincję Beludżystan (Kultura Indii) do usuwania zepsutych zębów używa zagiętych wierteł z krzemienia.

5000 p. n. e. Irak Pismo Sumeryjskie opisuje jako przyczynę próchnicy „robaki w zębach”. Prawdopodobnie jest to wczesna obserwacja miazgi zębowej.

2700 p. n. e. Chiny W leczeniu zębów stosowana jest akupunktura.

2660 p. n. e. Egipt Grób Hesy – Ra pochodzący z III Dynastii świadczy za tym, że „był on najlepszym z dentystów”. Napisy na grobach trzech innych osób pochodzące z V Dynastii również mówią o ich dentystycznej specjalizacji.
gfdgfd1

1750 p. n. e. Mezopotamia 200 prawo ze słynnego Kodeksu Hammurabiego mówi: „oko za oko, ząb za ząb”.

1700 – 1550 p. n. e. Egipt Papirus Ebersa, tekst długi na 21 metrów opisuje obszernie metody leczenia schorzeń dentystycznych.

900-300 p. n. e. Ameryka Majowie ze względów estetycznych i kulturowych wszczepiają w zęby kamienie jadeitu. Zmieniają również kształt przednich zębów, upodabniając je tym samym do ostrych zębów zwierząt.

gfdgfd2

700 p. n. e. Birma Mieszkańcy Hanlin ze względów estetycznych i kulturowych ozdabiają zęby złotą folią.

gfdgf3

659 p. n. e. Chiny Su Kung po raz pierwszy wypełnia ubytki w zębach, robi to za pomocą amalgamatu srebra zwanego „srebrnym ciastem”.

600 p. n. e. — 400 n. e. Włochy/Europa Etruskowie i Rzymianie stają się ekspertami w stomatologii i wykonują złote korony oraz stałe mosty. Pełne i częściowe protezy nie należą wtedy do rzadkości.

gfdg4
500 p. n. e. Chiny/Indie Opisano przepis na pastę do czyszczenia zębów.

450 p. n. e. Indie Zostaje wymyślony sposób krystalizacji soku z trzciny cukrowej.

450 p. n. e. Włochy Rzymskie prawo 12 tablic zakazuje umieszczania złota w grobach, poza wyjątkiem złota w zębach. Kości, skorupki jaj i muszli ostryg z miodem służą do oczyszczenia zębów. Arystokraci zatrudniają specjalnych niewolników do czyszczenia zębów.

460-322 p. n. e. Grecja Naukowiec i filozof Hipokrates opisuje ludzką ślinę i jedzenie jako czynniki powodujące próchnicę, zaprzeczając tym samym teorii, że przyczyną choroby są robaki. Arystoteles opisuje metody leczenia zepsutych zębów, sposoby ich usunięcia, łamania szczęki i stabilizowania luźnych zębów. Jednak błędnie uważa, że mężczyźni oraz samce owcy, kozy i świni mają więcej zębów niż ich damskie odpowiedniki.

50-25 p. n. e. Włochy Rzymski uczony Aulus Cornelius Celsus podsumowuje dotychczasową wiedzę z zakresu medycyny i pisze o higienie jamy ustnej, stabilizacji luźnych zębów, ich zastępowaniu, uśmierzaniu bólu zębów i ogólnym ich leczeniu. Podkreśla, że istotne jest zachowanie ostrożności podczas ekstrakcji zęba i opisuje nadal stosowaną metodę nastawiania żuchwy.

174 n. e. Włochy Galen, osobisty lekarz cesarza Marka Aureliusza, gromadzi całą wiedzę i własne badania na temat medycyny, w tym chorób jamy ustnej. Stwierdza on, że “Wkrótce będzie więcej lekarzy niż w części ciała, a każda choroba posiadać będzie własnego lekarza”.

650 Indie Indyjski znawca medycyny Vagbhata opisuje 75 chorób jamy ustnej.

500-1000 Europa W średniowieczu, medycyna, chirurgia i stomatologia są powszechnie praktykowane przez mnichów, najbardziej wykształconych ludzi z tego okresu. Kiedy wiedza z czasów Rzymski i Greckich została utracona, nowa medycyna ludowa wyłania się z wielu wątpliwych praktyk, takich jak upuszczanie krwi.

963-1013 Hiszpania Abù I-Qàsim (Abulcasis), Arabski chirurg z Hiszpanii powraca do wiedzy stomatologicznej z czasów Grecko – Rzymskich, wydania jego prac krążą po Europie. Niektóre z nich zawierają znakomite ilustracje narzędzi stomatologicznych.

980-1037 Iran/Uzbekistan Lekarz i filozof Ibn Sina, znany również jako Avicenna, opisuje wiedzę medyczną i z czasem ujmuje w niej choroby zębów i ich leczenie. Jego prace mają wpływ na myślenie o zdrowiu w całej średniowiecznej Europie.

1258 Francja Powstaje oficjalna siedziba cyrulików. Formują się dwie grupy cyrulików: specjalistów w zakresie chirurgii do wykonywania skomplikowanych zabiegów i operacji oraz od bardziej rutynowych zabiegów z zakresu higieny, w tym golenia, opatrywania i wyrywania zębów.

1280 Chiny Medycyna jest podzielona na 13 specjalności, a wśród nich jest stomatologia.

1400s Francja Szereg dekretów królewskich, zakazuje praktykowania świeckim medykom wszystkich procedur chirurgicznych za wyjątkiem opatrywania ran, stawiania baniek i wyrywania zębów.

1498 Chiny Po raz pierwszy opisano szczoteczkę do zębów z włosia.

1500 Karaiby W nowych koloniach, zwłaszcza na Karaibach i w Indiach Zachodnich zostają utworzone plantacje trzciny cukrowej.

1530 Niemcy Powstaje pierwsza książka poświęcona w całości stomatologii, Mała Medyczna Książka Chorób i Słabości Zębów”. Obejmuje ona praktyczne tematy, takie jak higiena jamy ustnej, ekstrakcja zęba, wiertła i złote plomby. Jest to standardowy podręcznik służący więcej niż 200 lat. Ostatnie wydanie tej książki opublikowano w 1756 roku.

1533-1603 Anglia Królowa Elżbieta I wypełnia luki w swoim uzębieniu za pomocą tkaniny, by poprawić swój wygląd podczas wystąpień w miejscach publicznych.

1575 Francja Ambrose Paré, znany jako Ojciec Chirurgii, publikuje komplet swoich dzieł, który zawiera praktyczne informacje o zabiegach takich jak ekstrakcja zęba, leczenie próchnicy i łamanie szczęki. Jako pierwszy wykonuje operację rozszczepionej wargi.

począwszy od 1664 UK/Włochy/Holandia W Oksfordie i Londynie w nowym Stowarzyszeniu Królewskim odnotowano odkrycie przez Willisa unerwienia w zębach i szczęce. Van Leeuwenhoek bada ząb żywy i martwy pod mikroskopem, stwierdza, że należy wystrzegać się kamienia nazębnego. Badania Malpighiego zostają opublikowane i uznane za przełomowe w dziedzinie stomatologii. Van Leeuwenhoek identyfikuje „robaki zębowe” porównując je z larwami w serze.

1685 UK Zostaje opublikowana książka Charlesa Allena „ The operator for the teeth” , jest wydana w trzech edycjach. Zawiera ostatnie odkrycia z tej dziedziny, a niektóre są jego własnymi. W UK zostaje ustanowiona jako naukowe podstawy stomatologii.

1687 Francja Król Ludwik XIV poddaje się ekstrakcji zęba trzonowego górnego, która prowadzi do złamania szczęki i perforacji zatoki szczękowej. Kolejna infekcja i dalsze zabiegi pozbawiają króla górnych zębów na stałe.

1690 USA Rozpoczyna się uprawa trzciny cukrowej.

Kamienie Milowe w Dziejach Stomatologii 1700 – 1899

hfhf5
1728 Francja Dentysta Pierre Fauchard, uznawany za ojca stomatologii, opisuje w swojej książce „Chirurgien – Dentiste ou Traité des dents” kompleksowy system dla praktyki stomatologicznej, w tym podstawową anatomię jamy ustnej i jej funkcje, techniki operacyjne i regenerujące oraz metody konstrukcji protez. Sprzeciwia się również dotychczasowemu przekonaniu o istnieniu „robaków zębowych” jako przyczyny próchnicy. Jego praca zostaje przetłumaczona na język angielski w 1946 roku.
1746 Francja Claude Mouton opisuje złotą koronę i metodę jej osadzenia w kanale zębowym.

1756 Niemcy Philipp Pfaff, dentysta pruskiego króla Fryderyka II, wprowadza się do Paryża i stosuje wosk oraz gips do wykonania odlewów zębów. Ta metoda znacznie poprawia dopasowanie protezy. Podobnie jak Pierre Fauchard ustanawia standardy w zakresie opieki stomatologicznej i popycha praktykę stomatologiczną na przód.

Począwszy od 1760 Francja/UK/USA Dentyści rozpoczynają wizyty w szkołach i domach dziecka oraz instytucjach zdrowia publicznego. Są one wymienione w rejestrach publicznych i katalogach jako punkty “stomatologiczne” lub “dentystyczne”.

1768 UK Thomas Berdmore zauważa wyraźne powiązanie między spożywaniem cukru i słodkich rzeczy, a powstawaniem próchnicy.

1783 UK Robert Woofendale łączy spożywanie cukru z próchnicą II zębów u dzieci.

1771 UK John Hunter’s publikuje książkę o historii ludzkich zębów wraz z praktycznym traktatem o chorobach zębów. Pojawia się pojedynczy kontrowersyjny eksperyment dotyczący przeszczepiania zębów od innych. Praktyka ta wspierana przez Faucharda zostaje potępiona przez Allena w 1685 roku i określona jako „rabowanie Piotra by dać Pawłowi”. Dodatkowo Pfaff w roku 1756 i Berdmore w roku stwierdzają, że ta metoda przenosi choroby weneryczne.

hgfdhfg6
1776 UK Joseph Priestley syntetyzuje podtlenek azotu, znany później jako gaz rozweselający. Do roku 1840 roku jego narkotyczne i paraliżujące ból właściwości są używane zwłaszcza przez dentystów i chirurgów.

1776 USA W jednym z pierwszych znanych przypadków pośmiertnych medycyny śledczej, Paul Revere, dentysta i patriota wojen niepodległościowych, sprawdza przyczyny śmierci swojego przyjaciela poprzez identyfikację mostu, który dla niego skonstruował.

1780 UK William Addis zaczyna masową produkcję i sprzedaż nowoczesnej szczoteczki do zębów.

1790 USA Jeden z dentystów Georgea Washingtona, John Greenwood, konstruuje pierwszy znany silnik nożny do obracania wiertła dentystycznego.

1790 USA Dentysta Josiah Flagg, konstruuje pierwszy fotel dentystyczny.

1791 Francja Nicolas Dubois de Chemant odbiera pierwszy patent na zęby porcelanowe.

1795 USA Samuel Thomas von Soemmering jak pierwszy stwierdza wpływ palenia na rozwój chorób nowotworowych jamy ustnej.

1870 Japonia Zakazuje się praktykowania znanej od 4 w. n. e. metody czernienia zębów niewiernym kobietom z wyższych sfer. Niektórzy uważają, że czernienie zębów wpływa na rozwój próchnicy.

1815 USA Levi Spear Parmly dentysta z Nowego Orleanu zostaje uznany wynalazcą nici dentystycznej (kawałek hffjy7jedwabnej nici); choć wątki związane z używaniem nici do czyszczenia zębów pojawiały się już w prehistorii.

1815 UK Zęby od 50.000 żołnierzy poległych w bitwie pod Waterloo są wyjmowane i wykorzystywane do wytwarzania protez, znane są jako “zęby Waterloo”. Choć stosowanie zębów porcelanowych i nowych materiałów staje się bardziej powszechne, ludzkie zęby są używane do produkcji protez aż do 1860 roku.

1817-21 UK/USA Levi Spear Parmly w odejściu od tradycyjnej praktyki, reklamuje swoją Klinikę Denystyczną w Londynie jako miejsce dla młodych kobiet i mężczyzn, którzy chcą zostać dentystami.

1832 USA James Snell konstruuje pierwszy fotel dentystyczny z możliwością regulacji oparcia.

1839 USA Opublikowane zostaje pierwsze na świecie czasopismo stomatologiczne The American Journal of Dental Science”.

1839 USA W oparciu o wcześniejsze niemieckie odkrycia, Charles Goodyear opracowuje użycie wulkanizowanego kauczuku jako materiału, który pozwala na wykonanie tanich i dobrze dopasowanych protez. Ten materiał zostaje zastąpiony w XX wieku żywicą akrylową.
1839 USA Zostaje otwarta pierwsza na świecie szkoła dentystyczna – Baltimore College of Dental Surgery. dgfdf8Następne szkoły dentystyczne są otwierane w Berlinie w 1855 roku, w Londynie w 1858 roku w Paryżu w 1880 roku w Genewie w 1881 roku w Sztokholmie w 1888 roku i Wiedniu w roku 1890.

1840 USA Powstaje pierwsza krajowa organizacja stomatologiczna „American Society of Dental Surgeons (ASD)”.

1841 UK John Tomes publikuje zasady anatomicznej konstrukcji kleszczy do ekstrakcji zęba. Instrumenty chirurgiczne oparte na jego koncepcji są używane po dziś dzień.

1846 Francja/USA W obydwu krajach zostaje wymyślona tubka wykonana najczęściej z ołowiu lub cyny, do przechowywania pasty do zębów. Jednak dopiero w 1896 roku w Niemczech i USA pasta w takich tubkach jest sprzedawana.

1847 Węgry lgnaz Semmelweiss identyfikuje ryzyko zakażenia krzyżowego pomiędzy pacjentami.

1866 USA Lucy Beaman Hobbs absolwentka z Ohio College of Dental Surgery, zostaję pierwszą na świecie kobietą z tytułem stomatologa.

ygyiug91872 USA Pierwszy pedał dentystyczny napędzany silnikiem zostaje wyprodukowany przez Jamesa B. Morrisona i sprzedawany jest w Binghamton (Nowy Jork). Niedrogie, zmechanizowane narzędzia Morrisona dostarczają do wierteł stomatologicznych taką prędkość, dzięki której można wyciąć szkliwo i zębiny sprawnie i szybko.

1873 USA Colgate rozpoczyna masową produkcję pasty w słoikach.

1874 UK Brytyjski rząd na czele z premierem Gladstone, zniósł opodatkowanie cukru, co czyni go dostępnym dla ogółu społeczeństwa.

1875 USA George Green opatentował pierwsze elektryczne wiertło stomatologiczne.

1884 Austria Carl Koller wprowadził kokainę do lecznictwa jako środek miejscowo znieczulający w okulistyce, następnie używano tego alkaloidu do znieczulania  w stomatologii.

1890 Niemcy Amerykański naukowiec Wiloughby Miller określa mikrobiologiczną podstawę próchnicy zębów i inicjuje dyskusje o tym, co jest “ogniskiem infekcji”. Publikuje pracę, która opisuje udział bakterii w procesie niszczenia zęba. Przekonanie, że źródła zakażenia stomatologicznego są odpowiedzialne za choroby w innych gfjhgfgh10częściach ciała osiągnęły podwyższony poziom w 1920 roku, ale obecnie są przedmiotem racjonalnego postępowania, w szczególności w związku  chorobą przyzębia.

1895 UK Lilian Lindsay jest pierwszą Brytyjką, która zdobywa licencję chirurga stomatologicznego (LDS).

1896 Niemcy/USA Fizyk Wilhelm Roentgen odkrywa promienie rentgenowskie. Pierwsze zdjęcia rentgenowskie zębów i szczęki powstają w Niemczech zaledwie trzy miesiące później. W USA C. Edmond Kells wykonuje rentgenowskie prześwietlenie zębów osiem miesięcy później. Rozwija się u niego nowotwór w palcach i ramieniu z powodu stałej ekspozycji na promieniowanie. Po 42 operacjach i w wyniku amputacji ramienia oraz barku popełnia w 1928 roku samobójstwo.

1898 USA Johnson & Johnson jest pierwszą firmą, która opatentowała nici dentystyczne.

1899 USA Edward Angle klasyfikuje różne wady zgryzu. Jego system klasyfikacji jest używany do dziś.

Kamienie Milowe w Dziejach Stomatologii 1900-2004

1900 Francja Francuski dentysta Charles Godon utworzył w Paryżu Międzynarodową Federację Stomatologiczną „Federation Dentaire Internationale (FDI)’”.

1901 Francja FDI zarządza prawo do publicznej higieny jamy ustnej.

1903 USA Charles Land opatentował uzupełnienia ceramiczne.

1905 Niemcy Chemik Alfred Einhorn formułuje prokainę do celów znieczulających, która później sprzedawana jest pod nazwą Novocain i powszechnie stosowana w stomatologii.

1905 USA Irene Newman jest pierwszą higienistką i angażuje się w promocję zdrowia jamy ustnej wśród dzieci.
dsagag111908 USA G. V. Black publikuje swoje monumentalne dwutomowe dzieło: Podręcznik Operacyjny Stomatologii. Pozostaje on istotnym podręcznikiem w stomatologii przez 50 lat. Black z czasem rozwija techniki wypełniania zębów, standaryzuje procedury i instrumenty operacyjne, ulepsza amalgamat i jest pionierem w wykorzystywaniu pomocy wizualnych dla nauczania stomatologii.

1910 USA Ustalono pierwszy formalny program szkolenia stomatologicznego dla pielęgniarek. Program zostaje wycofany w 1914 roku, głównie z powodu sprzeciwu stomatologów.

1914 USA Dr Fones tworzy zawód higienistki stomatologicznej. Pierwsi absolwenci kończą ten kierunek w Bridgeport w stanie Connecticut.

1919 USA/Niemcy Firma Ritter łączy w jedną strukturę wszystkie urządzenia niezbędne w czasie zabiegów errty12stomatologicznych: wiertarkę, dmuchawę powietrzną, źródło światła i spluwaczkę. Inne firmy trzymają się standardów ustalonych dla zabiegów stomatologicznych.

Lata 20 Francja Paryska dentystka Constant Doriot wymyśla przekładnię do przenoszenia napędu z silnika elektrycznego do końcówki z wiertłem. Połączono tą technikę z szybkim wirnikiem powietrznym wynalezionym w 1957 przez Walsha i Bordena, a w następnie w 1965 połączono z silnikiem marki Siemens produkowanym do samochodów i samolotów.

1921 Nowa Zelandia Szkolenia dla przyszłych stomatologów.

1926 USA William J. Gies publikuje raport o stanie edukacji stomatologicznej w USA, krytykując niskie standardy i wzywającą do akademickiej edukacji.

1926 USA Podczas corocznego Światowego Kongresu Stomatologicznego FDI w Filadelfii, zostaje przyjęta uchwała ustalająca główną siedzibę Izby Stomatologicznej.

1937 USA Alvin Strock wstawia pierwszy śrubowy implant dentystyczny „Vitallium”.

1938 USA Na rynku pojawia się pierwsza szczoteczka ze sztucznego włosia. Włókno nylonowe stopniowo wypiera sierść zwierzęcą stosowaną do produkcji szczoteczek.

1938 USA Indeks „DMFT” sprawdzający stan uzębienia jest użyty po raz pierwszy w dużym badaniu populacyjnym dotyczącym próchnicy. Badanie prowadzone jest przez Kleina, Palmera i Knutsona.

1940s USA Trendley Dean określa idealny poziom fluoru w wodzie pitnej w celu znacznego zmniejszenia próchnicy bez występowania plamistości.

1945 USA Era fluoryzacji wody zaczyna się, gdy miasta Newburgh, Nowy Jork, Grand Rapids i Michigan zaczynają dodawać fluorek sodu do swoich publicznych systemów wodnych.

1949 Szwajcaria Chemik Oskar Hagger, opracował system wiązania żywicy akrylowej z zębiną.

1919 Nowa Zelandia John Patrick Walsh opatentował wiertarkę dentystyczną napędzaną sprężonym powietrzem i tym samym osiągnął bardzo wysoką prędkość.

1951 Francja FDI przeforsowało swoją pierwszą rezolucję o stosowaniu fluorku do kontroli próchnicy.

1951 Szwajcaria Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) postanawia włączyć program stomatologiczny w swoje działania.

1954 Szwajcaria Wytwarzane są pierwsze elektryczne szczoteczki do zębów. Na początku roku 1960 opracowano modele bezprzewodowe.

1955 USA Wprowadzono pierwsze pasty z fluorem.

1957 USA Na Kongresie FDI w Rzymie, Amerykanin John Borden wprowadza swój model wiertarki ręcznej napędzanej turbiną.

1957 USA Dentsply wprowadza pierwszy model skalera ultradźwiękowego.

Lata 60 Staje się popularny siedzący zabieg na cztery ręce (dentysta i asystent), przy czym pacjent leży prawie zupełnie na płasko. Technika poprawia wydajność i skraca czas leczenia.

Lata 60 Europa Opracowano i zatwierdzono lasery do przeprowadzania zabiegów na tkankach miękkich.

1961 USA/ZSSR Kosmiczna stomatologia zostaje uznana nową dziedziną stomatologii. Podczas dłuższych pobytów w środowisku zerowej grawitacji, astronauci gwałtownie tracą gęstość kości, co może prowadzić do utraty zębów.

1962 USA Rafael Bowen rozwija komponenty termoutwardzalne, stosuje w większości nowoczesne materiały jak żywica do wypełnień.

1965 Niemcy Pierwszy mikrosilnik w ręcznej wiertarce przedstawia firma Siemens, kończy się era wynalazku Doriot.

1971 Niemcy Na podstawie wcześniejszych sugestii niemieckiego profesora Joachima Viohla, FDI wprowadza dwucyfrowy zapis zęba jako standard na całym świecie.

1975 Niemcy Artykainy są wprowadzane jako substancje wzorcowe do znieczuleń miejscowych w stomatologii.

Lata 80 Szwecja Per-Ingvar Brånemark opisuje techniki do osteointegracji implantów dentystycznych i kładzie podwaliny pod implantologię stomatologiczną.

1980 Europa Powstaje pierwsza dyrektywa Unii Europejskiej ujednolicająca szkolnictwo na terenie Europy, co umożliwia absolwentom stomatologii pracę w dowolnym miejscu w UE.

1981 Szwajcaria/UK WHO i FDI wspólnie deklarują „Globalny Cel Zdrowia Jamy ustnej na rok 2000”.

1980s Świat Obawy związane z rozprzestrzenianiem się nowych zakażeń prowadzą do intensywnego przeglądu procedur stomatologicznych, wprowadzenia sprzętów jednorazowych i protokołów sterylizacji. Wszystko zostaje zaprojektowane tak, aby wyeliminować możliwość zakażenia krzyżowego.

Lata 90 USA Stosuje się nowe materiały do wypełnień zębów w kolorze, zwiększone jest również wykorzystanie wybielających licówek i implantów, co zapoczątkowuje erę stomatologii estetycznej.

1990 Kanada Używane jest formułowanie “Evidence – Base Dentistry” (EBD) w odniesieniu do medycyny opartej na dowodach (“integracja najlepszych wyników badań naukowych z doświadczeniem klinicznym i odczuciami pacjenta, jest przyjęta jako synteza racjonalnej i naukowej praktyki dentystycznej.

1994 Szwajcaria/UK WHO i FDI ogłaszają rok 1994 „Międzynarodowym Rokiem Zdrowia Jamy Ustnej”. 7 kwietnia – Światowy Dzień Zdrowia, dedykują właśnie zdrowiu jamy ustnej.

1997 USA FDA zatwierdza pierwszy laser Erbium-YAG, do leczenia zębów.

2000 Francja Podczas corocznego Światowego Kongresu Stomatologicznego FDI w Paryżu obchodzone jest 100-lecie organizacji. Z tej okazji francuski prezydent Jacques Chirac zostaję przyjęty do rady FDI.

2001 Francja FDI ustanawia komitet promocji zdrowia „World Dental Development & Health Promotion Committee” w odpowiedzi na rosnące rozbieżności w zakresie zdrowia jamy ustnej na całym świecie.

2002 USA Zostaje opublikowany orientacyjny raport, dotyczący stanu zdrowia jamy ustnej w Ameryce.

2003 Szwajcaria/Francja/USA WHO, FDI i IADR ustalają globalne cele dla zdrowia jamy ustnej na rok 2020.

2004 Kenia W Afryce organizowana jest po raz pierwszy Konferencja dla Zdrowia Jamy Ustnej. Organizuje ją w Nairobi FDI przy współpracy z WHO. Hasłem deklaracji z Nairobi w sprawie zdrowia jamy ustnej w Afryce jest „zdrowie jamy ustnej jako podstawowe prawo człowieka”.

Kamienie Milowe w Dziejach Stomatologii 2005-2015

2005 Szwajcaria Wchodzi w życie Ramowa Konwencja WHO o Ograniczeniu Używania Tyotniu. Organizacja korzysta międzynarodowego prawa w celu poprawy życia publicznego i zobowiązuje rządy do wdrożenia sprawdzonych metod zmniejszania używania tytoniu.

2005 Francja Wspólna publikacja FDI / WHO „Tytoń i Zdrowie Jamy Ustnej” została opublikowana w sześciu językach.

2006 Francja/Szwajcaria Konsultacje ekspertów zwoływane przez WHO, FDI i IADR uznają dostęp do stosowania fluorku jako prawo człowieka.

2007 Szwajcaria Ministrowie Zdrowia z 193 krajów przyjmują pierwszą rezolucję w sprawie zdrowia jamy ustnej od 26 lat, podczas 60 Światowego Zgromadzenia Zdrowia w Genewie, wzywając do odnowienia dbałości o zdrowie jamy ustnej na całym świecie.

2008 Szwajcaria W Genewie obchodzony jest Pierwszy Światowy Dzień Noma podczas Światowego Zgromadzenia Zdrowia. WHO, FDI i inne organizacje przypominają całemu światu o tej zapomnianej chorobie jaką jest ubóstwo.

2008 Francja FDI ustala Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, który ma być obchodzony co roku w dniu 12 września (dzień urodzin założyciela FDI Charlesa Godona i data historycznej konferencji Alma-Ata na temat Podstawowej Opieki Zdrowotnej). W 2013 roku zostaje przeniesiony na 20 marca.

2009 Francja Zostaje opublikowana przez FDI pierwsza edycja Atlasu Zdrowia Jamy Ustnej.

2011 USA ONZ przyjęła Polityczną Deklarację na spotkaniu wysokiego szczebla Zgromadzenia Ogólnego w sprawie zapobiegania i kontroli chorób niezakaźnych, uznając choroby jamy ustnej jako poważny problem zdrowotny wielu krajów.

2012 Szwajcaria FDI publikuje dokument prognozujący rok 2020: Kształtowanie przyszłości zdrowia jamy ustnej.

2013 Szwajcaria UNEP przyjmuje Konwencję z Minamaty w celu zmniejszenia zanieczyszczania rtęcią.

2015 Szwajcaria WHO publikuje wytyczne dotyczące spożycia cukru przez dzieci i dorosłych.

2015 Szwajcaria FDI publikujeThe Challenge of Oral Disease: A call for global action, the second edition of the Oral Health Atlas” – Wyzwanie chorobom jamy ustnej: Wezwanie do globalnego działania, druga edycja Oral Health Atlas.

2015 Lasery i produkty z drukarek 3 D w pełni zagościły w gabinetach dentystycznych.

Leczenie zębów i jego wpływ na pozostałe kierunki medyczne – chronologicznie
5 (100%) 1 vote

Jaka jest twoja opinia ?

Leczenie zębów i jego wpływ na pozostałe kierunki medyczne – chronologicznie

czas czytania: 14 min
0
Do góry
Przeczytaj również artykuł:
Zamknij