Jak przygotować się do badań lekarskich

 

portal medyczny

 

Badanie krwi Najlepszą porą dnia do pobrania materiału do badań są godziny poranne,Badanie należy przeprowadzić, jeśli jest to możliwe w nieobecności choroby czy urazu,Zachowaj zwyczajową dietę w okresie 10 dni przed pobraniem,Nie pij alkoholu 2-3 dni przed pobraniem,W miarę możliwości wyeliminuj przyczyny stresu,Pozostań na czczo, to znaczy bez jedzenia i picia przez co najmniej 12 godzin. W przypadku konieczności dopuszczalne jest wypicie niewielkiej ilości wody np. w celu przyjęcia leku doustnego,Nie pij kawy, herbaty,W związku z wykonaniem niektórych analiz krwi może istnieć konieczność przestrzegania określonej diety przed badaniem. Zalecenia w tym względzie są ustalane indywidualnie z lekarzem,Do badania pobiera się krew żylną,Kobiety nie powinny wykonywać analiz w okresie około miesiączkowym.
USG układu moczowego, prostaty, narządów rodnych Do tego rodzaju badania należy przystąpić z pełnym pęcherzem.
Kolonoskopia Badanie moczu W dniu poprzedzającym badanie można zjeść lekkie śniadanie, bez mleka, surowych owoców i warzyw, wczesnym popołudniem półpłynny posiłek np. zupa.
Około 15.00 należy zacząć pić preparat( Fortrans, X PREP, Klean- Prep_ Cztery torebki. Każdą torebkę rozpuszczamy w litrze przegotowanej wody. Przygotowany roztwór należy podzielić  na 2 części; 2 litry należy wypić w dniu poprzedzającym badanie w tempie 1 szklanka co 15-20 minut, drugą część należy wypić w dniu badania. Uwaga: jeśli badanie zaplanowano w godzinach przedpołudniowych, całość płynu należy wypić po południu w przeddzień badania. W dniu badania nie należy nic jeść, można pić dowolną  ilość wody mineralnej niegazowanej. (Około godziny 18:00 należy wykonać Enemę (lewatywę) – kupujemy w aptece bez recepty), drugą należy wykonać 2 godziny przed badaniem.
 Gastroskopia Na 6-8 godzin przed badaniem nie powinno się spożywać pokarmów ani płynów gdyż dwunastnica i żołądek powinny być puste. Nie należy również palić papierosów i żuć gumy. W przypadku kiedy pacjent spożywa leki powinien je przyjąć we wczesnych godzinach rannych i popić niewielka ilością wody.
UWAGA: Chorzy na cukrzycę powinni  zmodyfikować czas podania insuliny i leków doustnych do zmienionej pory posiłków w tym dniu.
Mammografia Badanie najlepiej wykonać między 5 a 12 dniem cyklu miesiączkowego. W tym dniu nie powinno się używać dezodorantu, talku, balsamu czy też kremu w okolicy górnej połowy ciała. Pachy powinny być ogolone.
 Badanie moczu Do badania najlepszy jest mocz pobrany rano, po przerwie nocnej( min 4 godz od ostatniej mikcji). Po umyciu i osuszeniu zewnętrznych okolic moczowo- płciowych, do badania należy pobrać mocz, ze „środka strumienia” tzn. pierwszą porcję oddajemy do toalety, następnie do pojemniczka ok. 150ml i resztę do toalety. Próbkę należy jak najszybciej dostarczyć  do badania. Mocz należy pobrać do specjalnego jednorazowego pojemnika. Badanie nie powinno być wykonywane w okresie miesiączkowania oraz w pierwszych trzech dniach po zakończeniu miesiączki.
Spirometria Na 1-2 godz. przed badaniem nie należy spożywać obfitych posiłków, pić kawy oraz palić papierosów gdyż utrudni to swobodne oddychanie.
Echokardiografia Na 6 godzin przed badaniem nie należy spożywać posiłków, wolno jedynie pić wodę.
USG jamy brzusznej  Na 6 godzin przed badaniem nie należy spożywać posiłków, można pić jedynie wodę przegotowaną lub mineralną niegazowaną. W dniu poprzedzającym badanie nie należy spożywać pokarmów ciężkostrawnych i wzdymających. Nie należy również przed badaniem żuć gumy ani palić papierosów.
RTG kręgosłupa L-S  W dniu poprzedzającym badanie należy spożywać jedynie pokarmy płynne i nie zawierające błonnika oraz wskazane jest też przyjmowanie Espumisanu w dawce 3x 2 kapsułki. W dniu badania należy być na czczo i przyjąć rano Espumisan. W przypadku braku wypróżnienia w dniu poprzedzającym badanie należy przyjąć łagodny środek przeczyszczający, dostępny w aptece bez recepty.
Badanie urodynamiczne Na badanie należy zgłosić się z wypełnionym pęcherzem; przed badaniem należy wypić 3 szklanki niegazowanej wody mineralnej (osoby  z oddawaniem moczu częściej niż co godzinę mogą wypić mniejszą ilość. Nie należy ODDAWAĆ MOCZU PRZYNAJMNIEJ dwie GODZ.PRZED BADANIEM. W chwili badania pacjent powinien odczuwać naturalną potrzebę oddania moczu.

 

Jak przygotować się do badań lekarskich
5 (100%) 2 votes

Jaka jest twoja opinia ?

Do góry