Infobrokering jako rynek informacji na podłożu medycznym i farmaceutycznym ważnym dla lekarza i pacjenta

Jak mówi Susan M. Detwiler  prezes SM Detwiler & Associates, Inc. ,firm infobrokerskich obrodziło we wszystkich wymiarach i specjalizacjach, także tych cenowych w zależności też czy stawki usług są godzinowe czy tez za konkretny projekt. Jedne działają uczciwie inne nie.

portal medycznyJaką zarazem firmę wybrać? Z tym wyborem jest jak z prawnikiem i księgową, musi ona wzbudzać nasze zaufanie. Czy  jedynymi cechami takiego wyboru mają być : wykształcenie ,odbyte praktyki np.: dziennikarskie, bibliotekarza itp.? Przykładowo Bibliotekarz  nie może mieć odpowiednich umiejętności, kiedy trzeba wyszukać informacje z rynku farmaceutycznego lub medycznego – doktorat z chemii czy biologii,  może być bardziej odpowiedni dla  brokera wykonującego takie zadanie, dlaczego? Język i definicje rządzące się daną branżą są w większości przypadków dosyć skomplikowane i nie do zrozumienia dla kogoś z „ulicy”. Oczywiście ratunkiem dla tych „niewyspecjalizowanych w branży” mogą być różne szkolenia podnoszące zakres świadomości w której przyjdzie im działać. Innym rozwiązaniem i  często praktykowanym to podwykonawstwo danego zlecenia. Broker przekazuje zadanie innemu, innej firmie , która ma pojęcie o zakresie zadań o których mowa w zleceniu. Ale w tym przypadku do zlecenia Klienta włącza się strona trzecia Umowy – Pośrednik.

Głośne były przypadki, że broker obiecywał zdobycie informacji a te informacje na dany temat po prostu nieistniały.

A czym ogólnie jest Broker i Infobrokering? Jak możemy wyczytać z ogólnie dostępnych źródeł w Internecie – Broker informacji (także z ang. information broker, knowledge broker, cyberian, freelance librarian, researcher, data dealer) – profesja związana ze zleconym wyszukiwaniem i udostępnianiem informacji.

Profesja ta, jak i jej nazwa, są nowością w Polsce, dlatego trudno sformułować pełną słownikową definicję. Większość z nielicznych infobrokerów w Polsce, prezentujących swoją ofertę na stronach www, opiera się na wyjaśnieniu przedstawionym przez organizację skupiającą brokerów informacji z całego świata: Association of Independent Information Professionals (AIIP). Zwykle jest ona rozszerzona o kilka dodatkowych informacji.

Broker informacji to osoba, która za opłatą wyszukuje i udostępnia informacje. Jego zadaniem jest wyszukiwanie (nie tylko w Internecie) najistotniejszych informacji według ściśle określonego kryterium. Broker pomaga także w zdobywaniu i ocenie informacji. Infobroker jest pośrednikiem między zasobami informacji a ludźmi i instytucjami, którzy ich potrzebują. Służy pomocą w fachowym wyszukiwaniu informacji, wzbogaconym o analizę i opracowanie.

Stąd podstawowe zadania brokera informacji, to:

pozyskiwanie informacji,

organizowanie informacji,

szkolenia w zakresie poszukiwania i organizowania informacji.

Podstawowymi atutami brokera informacji są metody opracowania i stosowania strategii wyszukiwawczych, trafność doboru źródeł informacji i umiejętność oceny tych źródeł oraz wiedza dotycząca miejsc, gdzie informację można znaleźć.

Infobroker musi gwarantować, że udzielona przez niego informacja jest nie tylko relewantna do zapytania, ale także wysokiej jakości – udzielając informacji niejako ją akredytuje, firmuje swoim nazwiskiem, na zasadzie podobnej jak notariusz czy autor książki, względnie jak broker giełdowy. Ma to o tyle istotne znaczenie, że na podstawie dostarczonych przez brokera informacji nierzadko podejmowane są kluczowe decyzje, stąd dostarczenie informacji z jakichś powodów niewłaściwej, naraża klienta na straty, również finansowe.

portal medyczny

 

Organizacje typu : www.aiip.org, www.sla.org, www.asist.org, www.scip.org mają za zadanie:

a)zwiększanie świadomości i wiedzy na temat zawodu infobrokera,

b)stworzenie i wprowadzenie w życie etycznych standardów prowadzenia tego typu działalności,

c)zachęcenie niezależnych infobrokerów do prowadzenia dyskusji na wspólne tematy,

d)promowanie wymiany informacji pomiędzy infobrokerami i innymi organizacjami,

e)informowanie społeczeństwa o istnieniu i sposobach działania brokerów informacji.

W Polsce np.: jedną z firm godnych polecenia i rzetelnych a także oferujących szeroki zakres usług  jest  www.infobrokering.com.pl

 

 

 

żródło: www.wikipedia.com, www.aiip.org, www.sla.org, www.asist.org,www.scip.org

Przesłał: Radosław Kardoba

 

Infobrokering jako rynek informacji na podłożu medycznym i farmaceutycznym ważnym dla lekarza i pacjenta
5 (100%) 8 votes

Jaka jest twoja opinia ?

← Poprzedni krok

Proszę podać poprawne imię, email oraz pytanie.

Powered by LivelyChat
Do góry