Były minister zdrowia Marek Balicki: wyjście z pomysłem ustalenia sieci szpitali jest dobre

– Mapa sieci szpitali, które zaspokoją potrzeby mieszkańców musi być. Dzisiaj takiej mapy nie ma – mówił W audycji „W samo południe” o nowelizacji ustawy wprowadzającej sieć szpitali były minister zdrowia.

Nowelizacja ustawy ma wejść w życie 1 października. Sieć szpitali to system podstawowego zabezpieczenia świadczeń szpitalnych, opieki specjalistycznej realizowanej w przychodniach przyszpitalnych, rehabilitacji oraz nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej.

Zbigniew Balicki powiedział w radiowej Jedynce, że musimy wiedzieć “ile i w jakim powiecie ma być oddziałów chirurgicznych, ile w województwie ma być wydziałów internistycznych, jak one mają być rozłożone”.

Przekonywał, że doświadczenia ostatnich lat dowodzą, że “rynek w ochronie zdrowia nie działa tak, jak w przypadku handlu artykułami spożywczymi”, gdyż są tu “inne mechanizmy, gdyż szpitale lokują się tam, gdzie są zamożniejsi pacjenci i gdzie mniej kosztuje udzielanie świadczeń”.

– Wyjście z pomysłem ustalenia sieci szpitali jest dobre – zaznaczył Marek Balicki. – Tylko, czy to, co minister Konstanty Radziwiłł proponuje, to jest taka sieć, o której dotąd myśleliśmy? Moim zdaniem nie. Gdyż to, co jest zawarte w ustawie, to nie jest ustalenie mapy docelowej rozłożenia szpitali i oddziałów, tylko stworzenie kryteriów, żeby te szpitale, które dzisiaj działały, mogły dalej otrzymywać środki publiczne i to już w nowy sposób, w postaci ryczałtu, a nie płacenia za usługi – powiedział były minister zdrowia.(PR)

 

 

Marek Zbigniew Balicki (ur. 29 września 1953 w Słupsku) – polski polityk, minister zdrowia w gabinetach Leszka Millera i Marka Belki, poseł na Sejm I, II i VI kadencji, senator V kadencji.W październiku 2015 został członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę Jest lekarzem specjalistą w dziedzinie anestezjologii – I stopień i psychiatrii – II stopień.

Ocena

Jaka jest twoja opinia ?

Były minister zdrowia Marek Balicki: wyjście z pomysłem ustalenia sieci szpitali jest dobre

czas czytania: 1 min
0
Do góry
Przeczytaj również artykuł:
Zamknij