Brak lekarzy. Lekarze obcokrajowcy to w państwach OECD ponad 17 % a w Polsce 1,8 %. RPO interweniuje w MZ

Rzecznik Praw Obywatelskich napisał list do Ministra Zdrowia i  ponownie zasygnalizował, że aktualny pozostaje problem ograniczonego dostępu pacjentów do lekarzy specjalistów. Niejednokrotnie, by dostać się lekarza specjalizującego się w danej dziedzinie, pacjenci muszą jeździć do oddalonych miejscowości i czekać dłużej na leczenie. Według ustaleń NIK, średni czas oczekiwania na świadczenie polegające na konsultacji lekarskiej, o jakim byli informowani pacjenci w chwili zapisu (stan na grudzień 2014 r.), wynosił: w poradniach okulistycznych 88 dni, kardiologicznych 106 dni, chirurgii urazowoortopedycznej 60 dni, zaś neurologicznych 64 dni.

Rzecznik podtrzymał swoje stanowisko, że sytuację tę mogłoby poprawić zatrudnienie lekarzy – specjalistów z zagranicy. Z przedstawionych, w odpowiedzi Ministra na poprzednie wystąpienie Rzecznika, informacji wynika, że w Niemczech cudzoziemcy mogą ubiegać się o zezwolenie na wykonywanie zawodu tzw. Berufserlaubnis. Jest to forma ograniczonego prawa do wykonywania zawodu. Lekarz może wykonywać swój zawód tylko w tym miejscu i na tym stanowisku, które mu wyznaczono jako miejsce pracy (szpital lub inna jednostka) oraz na warunkach określonych w tym dokumencie (wskazuje się w nim zakres czynności, do wykonywania których dany lekarz jest uprawniony).

Rzecznik zwrócił się do Ministra z prośbą o analizę, czy wprowadzenie analogicznego rozwiązania do polskiego porządku prawnego mogłoby wpłynąć na poprawę dostępności lekarzy i lekarzy specjalistów dla pacjentów w ramach udzielanej im opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.RPO

W Polsce tylko 1,8 proc. aktywnych zawodowo lekarzy to obcokrajowcy, tymczasem średnia dla OECD to 17,3 proc. Z danych Naczelnej Izby Lekarskiej z połowy zeszłego roku wynika, że w naszym kraju pracowało 1057 lekarzy i 333 lekarzy dentystów cudzoziemców.

zobacz co to są kraje OECD tutaj 

 

 

Ciekawostki:

  • Mein Kampf (pol. Moja walka) – książka napisana przez Adolfa Hitlera  Stała się ona czołowym dziełem ideologii i propagandy nazistowskiej w III Rzeszy. Powołując się na eugeniczne tezy rasistowskie, dowodził, że „rasą panów” są Aryjczycy, a wśród nich szczególna pozycja należy się Niemcom. Słowianie natomiast byli traktowani jako najniższa z warstw aryjskich, dobra wyłącznie do prac niewolniczych. Według niego najniższą rasowo grupą, wręcz szkodliwą mieszanką ras, mieli być Żydzi, których po przejęciu władzy w Europie za wszelką cenę pragnął zlikwidować.
  • Czy wszyscy pochodzimy od ludów Afryki? Najstarszy ślad przedstawiciela rodzaju Homo, do którego należy także człowiek rozumny, to LD 350-1. Tak naukowcy nazwali skamieniały kawałek szczęki wykopany w rejonie Afar w Etiopii. Liczy sobie około 2,8 mln lat i jest o 400 tys. lat starszy od poprzednich takich znalezisk.pr/dailymail 2015

Ocena

Jaka jest twoja opinia ?

Brak lekarzy. Lekarze obcokrajowcy to w państwach OECD ponad 17 % a w Polsce 1,8 %. RPO interweniuje w MZ

czas czytania: 2 min
0
Do góry
Przeczytaj również artykuł:
Zamknij