Będę zgłaszał poprawki do projektu o sieci szpitali – kim jest Gowin ?

Rząd przyjął projekt ustawy o utworzeniu tzw. sieci szpitali. Zdanie odrębne zgłosił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, lider Polski Razem (członek tej partii, zgłosił Wniosek o odrzucenie w Komisji Deregulacji Sejmu, projektu Ustawy  “Apteka dla Aptekarza”).

Jarosław Gowin – 04.12.1961, Kraków. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim, obronił doktorat w dziedzinie nauk politycznych. Działacz Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz NSZZ „Solidarność”. W l. 1985-1989 pracował jako asystent w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Autor publikacji, w l. 1989-2005 członek redakcji miesięcznika „Znak”. W l. 2002-2004 członek Narodowej Rady Integracji Europejskiej. Współtwórca Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera, gdzie w l. 2003-2011 zajmował stanowisko rektora. Zaangażowany w działalność Fundacji Świętego Mikołaja, Muzeum Historii Polski i Muzeum Narodowego w Warszawie.

W 1990 związał się z założonym przez Aleksandra Halla Forum Prawicy Demokratycznej, później był przez kilka lat związany ze środowiskiem Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Nie należał jednak do żadnej z tych partii.

W 2005 z ramienia Platformy Obywatelskiej w okręgu krakowskim został wybrany do Senatu. Po rezygnacji Jana Rokity ze startu w wyborach parlamentarnych w 2007 został umieszczony na pierwszym miejscu listy PO do Sejmu, po czym wstąpił do partii.

Jako Minister Sprawiedliwości od 2011 roku w rządzie PO-PSL Donalda Tuska, rozpoczął reformę sądownictwa. Niestety, nic z tej reformy nie wyszło a sam Gowin został odwołany z funkcji i odszedł z PO. Prezydent Bronisław Komorowski, w obecności już następcy Gowina, ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego, podpisał nowelę prawa o ustroju sądów powszechnych, która oznaczała przywrócenie stanu sądownictwa sprzed reformy.

W 2013 r. Gowin powołał partię Polska Razem. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 otwierał listę swojej partii w okręgu małopolsko-świętokrzyskim, jednak ugrupowanie nie osiągnęło progu wyborczego. 9 września 2014 prezydent Bronisław Komorowski powołał go w skład Rady Bezpieczeństwa Narodowego. W wyborach parlamentarnych w 2015 kandydował do Sejmu z  listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu krakowskim i otrzymał mandat posła. Od listopada 2015 r. wicepremier i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego w rządzie Beaty Szydło.

Zapytany o ustawę i sieci szpitali przez PAP, wicepremier Gowin powiedział: Nie jest tajemnicą, że w toku prac nad ustawą zgłaszałem wiele argumentów krytycznych. Minister (zdrowia, Konstanty) Radziwiłł uwzględnił bardzo dużo moich postulatów, ale nadal mam obawy, czy sieć w takim kształcie, w jakim zaplanowało to Ministerstwo Zdrowia, rzeczywiście ułatwi dostęp Polaków do opieki zdrowotnej i skróci kolejki. Dlatego zastrzegłem sobie na posiedzeniu rządu prawo do zgłaszania poprawek w toku prac parlamentarnych.

Na pewno takie poprawki będę zgłaszał – nie tyle jako minister nauki czy wicepremier, ale jako lider jednej z partii koalicji rządowej – powiedział Gowin PAP. Wyraził nadzieję, że dzięki poprawkom, które zgłosi, będzie mógł poprzeć projekt. Będziemy na ten temat rozmawiać z ministrem Radziwiłłem i z panem prezesem (PiS, Jarosławem) Kaczyńskim – poinformował.

Minister Gowin był też przeciwny projektowi ustawy dotyczącej wprowadzenia jednolitego podatku. Zapytany o tę kwestię, powiedział: “Moje wątpliwości zostały zaakceptowane przez panią premier, poparte przez premiera Morawieckiego i ten projekt nie jest teraz procedowany. To nie znaczy, że nie widzę potrzeby zmian w systemie podatkowym. Na pewno potrzebne jest uproszczenie w systemie podatkowym. Trzymam kciuki, by Ministerstwo Finansów jeszcze wiosną tego roku przedstawiło nowe rozwiązania”.

Jarosław Gowin zapowiadał też, że nie poprze projektu dotyczącego dwukadencyjności w samorządzie, jeżeli rozwiązanie miałoby działać wstecz. Poproszony przez PAP o komentarz w tej sprawie powiedział: Popieram dwukadencyjność, zwłaszcza gdyby towarzyszyło jej wydłużenie kadencji do 5 lat. Ale mam zasadnicze wątpliwości, czy takie rozwiązanie może działać wstecz. Tego ostatniego rozwiązania nie poprę. Dodał, że w tej sprawie poglądy w obrębie jego partii są zróżnicowane. W tej sprawie na pewno nie będą narzucał moim posłom dyscypliny – zapewnił.

Wicepremier, pytany o to, jak odbierana jest w rządzie i w PiS jego krytyka, odpowiedział: Różnice zdań są naturalne nawet w obrębie jednej partii, a co dopiero w obrębie koalicji trójpartyjnej. Muszę powiedzieć, że ani ze strony premier, ani ze strony Jarosława Kaczyńskiego nigdy nie spotkałem się z pretensjami, że w niektórych kwestiach ja i moja partia zajmujemy stanowisko odrębne.

Odnosząc się do kwestii współpracy PiS z Polską Razem w kontekście wyborów samorządowych, Gowin powiedział, że “sprawa jest otwarta”. Na razie nie mamy żadnego porozumienia z PiS – jeśli zostanie ono zawarte, to będzie ono obejmowało tylko wybory do sejmików wojewódzkich. Na niższych szczeblach decyzje autonomicznie będą podejmować lokalne struktury poszczególnych partii: i PiS, i Polski Razem – powiedział./PAP/mamprawopowiedziec/wż

 

Ocena

Jaka jest twoja opinia ?

Będę zgłaszał poprawki do projektu o sieci szpitali – kim jest Gowin ?

czas czytania: 3 min
0
Do góry
Przeczytaj również artykuł:
Zamknij